Mistrovská sezóna 2016

Yellow Block a Yellow Fever – nejúspěšnější sezóna je za námi!

Je to tak, léto je pryč, dny se krátí, tma přichází čím dál tím dřív a venku je zima. Tento týden už začneme trénovat v hale a budeme mít i trochu víc času na rekapitulaci toho co se nám letos povedlo nebo nepovedlo.

Halová sezóna

Začalo to již v halové sezóně. Jsou lidi, co říkají, že hala není pořádné frisbee, je to trochu pravda, ale ne úplně. Pořád se tam běhá, hází, brání, skájuje, skáčou rybičky. Jen je to trochu v menším a víc než běhání a házení do dálky je potřeba mít přehled o hřisti, přesné hody.

hmcr-open-zeny-zlato-bronz

Takže.

9.-10. leden: HMČR mix

Třetí místo, jediná porážka, trošicku neúspěch, ale tím, že na kvalitní výkon v hale stačí relativně málo hráčů, tak konkurence v posledních letech významně vzrostla a to i přesto, že někteří hráči v hale prostě nehrají.

Následovalo HMČR Open/Ženy, které tak trochu předznamenalo tón sezóny, kdy pro náš tým trochu nezvykle budou mit chlapi větší úspěchy než ženský.

27.-28.2. únor: HMČR open/ženy

  • 1. místo Yellow Fever chlapi
  • 6. místo Východní Blok
  • 3. místo Yellow Fever ženy

Česká outdoor sezóna

Po hale už konečne začalo to “pořádný frisbee”.

Ligové kvalifikační turnaje byly tak trochu “o ničem”, nicméně jsme si stejně dobře zahráli pěkné zápasy s pěknými výsledky.

Open: 11 zápasů / 10 výher, 1 prohra – přestože to bylo vlastně nejlepší ze všech týmů, tak díky poněkud divokému systému to znamenalo, že jsme na finále byli nasazeni jako #4. Což ve své podstatě bylo to samé jako být nasazen jako #1, takže to bylo úplně jedno.

Ženy: na tom asi nebyly tak dobře jako open, ale bezpečne se na finálový turnaj kvalifikovaly do 1. ligy.

Finále open/ženy

Nejprve ženský. V poslední době jsme byli zvyklí, že ligu stabilně vyhrávají. Ale to bylo jako Yellow Block. V letošní sezóně se toto spojení z různých důvodů pro českou ligu rozpadlo a v důsledku rozpadu tým Yellow Fever trpěl trošičku nedostatkem hráčů a druhá půlka původního týmu zas nedostatkem zkušeností.

Pro YF ženy to znamenalo vítezství ve skupině první den, ale druhý den se bohužel projevil úbytek sil a bylo z toho až 4. místo.

Open na tom byl vpodstatě obráceně. YF a VB stále drží po hromadě jako Yellow Block. I průběh turnaje vypadal jako opak toho co se dělo holkám. První den začal dobře, významné vedení nad PeaceEgg v prvním zápase v poločase, ovšem pak se to krapet zadrhlo. 2. poločas už přesvědčivý nebyl, na výhru to stačilo, ale naznačilo to, že by mohly být problémy. Následující dva zápasy s o kus silnějšími soupeři (FUJ, 3SB) vypadaly téměr identicky: solidní 1. poločas, vedení a pak se nám to nějak vymklo z ruky a chyběla vůle, nasazení i kvalita …. a byly z toho 2 prohry.

Naštěstí jak ví i Jarda Jágr, uspěsné týmy se rozlišují od neůspěšných ne podle výsledků ve skupině ale podle toho jak dopadnou v play-off. Přestože jsme vlastně první den hráli “tužku”, tak jsme pravděpodobně měli více štěstí než rozumu a pro čtvrtfinále na nás vyšel tým Brněnských Leftovers. Tým, kterému se ve skupině dařilo překvapivě dobře, nicméně nám připadal jako soupeř, kterého bychom si z protější skupiny vybrali nejraději. Takže jsme udělali drobné taktické úpravy (zejména trochu zúžili rotaci hráčů) a vlétli do zápasu jako uragán. Soupeř nám ještě trochu pomohl několika chybami na začátku zápasu a bylo z toho rezolutní vítězství: 15:4. Na semifinále na nás vyšel vítěz druhé skupiny: Prague Devils. Už jsme byli dobře rozehraní, a když nás ještě podpořilo štěstí, když jsme byli schopni sesbírat několik ne úplně dobře hozených dlouhých, útok se nenechal ani jednou breaknout a obrana stále víc a víc tlačila na soupeře, bylo z toho relativně jasné vítězství 15:9.

zlato_open

 A to nejlepší jsme si nechali na finále opět proti 3SB (jediný tým, který s námi v sezóně neměl pasivní bilanci 2:2). Nejblíže úspěsné obraně 3SB byli v 1. bodě, kdy jsme trochu se štěstím po zblokované přihrávce do zóny skórovali. Pak už ovšem útok začal šlapat na plné obrátky a soupeřově obraně prostě vůbec nepůjčil disk. Byly tam nějaké situace, které mohly nevyjít, ale protože receiver vždy udělal maximum pro udržení své pozice k disku, proběhlo několik chytů v rybách, ale jak jsem již zmínil, žádný turnover od útoku. Obrana se přidala hned zkraje a přestože soupeř hrál v útoku též velmi dobře, byl pod neustálym tlakem, z čehož čas od času pramenila ztráta disku. Obrana nebyla při svém útoku stoprocentní, ale pokaždé hrozila. Nakonec donesla 3 své útoky až do cílové zóny a zajistila vítezství 15:11

JSME MISTŘI, po 5ti letech působení Yellow Blocku v České lize.

Finále MIX

Mix tradičně býval našim exkluzivním artiklem. Tentokrát jsme si to možná trochu ztížili tím, že jsme se chopili i organizace turnaje. Po trošku dramatickém přesunu turnaje do jiné lokality na poslední chvíli ovšem naštěstí vše dopadlo dobře a jediné co bylo trochu náročnější bylo počasí: teplota zhruba 3-10°C, a sem tam “trochu” deště.

rozliceny_ork

Na tomto turnaji jsme měli štěstí na nasazení a naše skupina byla evidentně slabší než druhá (což potvrdily i výsledky turnaje). Takže jsme úspěšně aplikovali a potunili zónu, která byla původně vymyšlena pro využití na fun turnajích (je strašně jednoduchá a moc jsme nevěřili, že by měla být nějak zajímavě efektivní). Kromě 1. zápasu, kdy jsme ze začátku asi ješte spali/vařili snídani jsme vše vyhráli hladce a po prvním dnu jsme s bilací 4 výhry, 0 porážek mohli jít spát s vědomím, že druhý den hrajeme až kolem 12.

Zřejmě tím, že byla zima a kvůli organizaci nebyl čas/chuť na řádné rozcvičení, se stalo to, že se nám během prvního dne zranili 4 chlapi, v neděli ráno navíc onemocněl Meloun. Naštěstí jsme měli v zásobě nějaké lidské rezervy, takže na semifinále a pak finále nás stále bylo dost.

Semifinále s Prague Devils bylo podle očekávání alespoň o level výš než naše zápasy ve skupině a přestože jsme si mysleli, že jsme připraveni, tak PD šli rychle do vedení o 3 body. Reagovali jsme pár personálními výměnami mezi obranou a útokem. Útok odrazil tlak PD zóny a obrana začala šlapat. Ještě těsně před půlí jsme byli -3, ale pak přišel náš velký tlak z obrany a otočení skóre z 4:7 na 9:7 a pak už udržení do konce 13:10.

mix_zlato_ana_piratVe finále nás čekali Terrible Monkeys, kteří své semifinále otočili šňůrou tří bodů v závěru zápasu. My jsme se dobře rozcvičili, přestože trochu pršelo a vlétli na ně. Počasí bylo na naší straně (větřík, trochu déšť) a zóna fungovala. Šli jsme hned do velkého trháku a poločas skončil 8:3 pro nás. V poločase se ovšem opice daly dohromady, my jsme je podpořili pár poněkud lacinými chybami a rázem už to bylo 12:10 a opice měly disk. Pokud by daly na 12:11 mohlo to být ještě dost komplikované. Naštěstí přišla obrana v rybě před naší zónou a po 2 přihrávkách poněkud šťastný bod. Následovaly další dvě naše obrany a vedení 14:10 a s ním několik matchballů/disků. Vidina titulu nás asi trochu znervóznila, soupeř zabojoval za všech sil a najednou to bylo 14:11, pak 14:12, pak se odehrál bod s několika turnovery na obou stranách při kterém jsme několikrát ubránili dlouhou, ale nakonec soupeř snížil na 14:13. To už jsme byli docela nervózní, ale rozjeli jsme další útok, za chvíli už jsme za půlkou a už je to vlastně na jeden hod. Takže sem s tím. Letí krapet vysoký podhozený forehand do prostoru kde jsou dva receiveři a kousek před nimi Carlos, disk letí přímo přes něho, naštěstí na něj nedosáhne a chytit ho mohou jen naši. To se také stane a ….

JSME ZASE MISTŘI, tohle už známe z minulých let, ale stejně je to krásnej pocit.